Do tej pory Zarząd Koła mógł skreślić członka z listy koła. Powodem skreślenia była zaległość finansowa, której dany myśliwy nie realizował pomimo wysłania wezwania. Teraz nowy Statut PZŁ daje możliwość, aby Zarząd Koła dokonywał również wykluczenia członka – wykluczenie do tej pory należało do kompetencji Walnego Zgromadzenia.
Wprowadzone jednak zostały również pewne ograniczenia co do samego skreślenia członka w przypadku zaległości płatniczych. Do tej pory Zarząd mógł wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty, w którym mógł wskazać termin płatności np. 7 dni od daty otrzymania wezwania. Termin ten bowiem nie był określony precyzyjnie w Statucie PZŁ. Mogło się zdarzyć więc, że członek koła, którego ZK chciał się pozbyć mógł dostać wezwanie, w którym wskazany był np. bardzo krótki termin zapłaty. Po upływie tego terminu Zarząd Koła mógł dokonać skreślenia. Oczywiście zainteresowanemu zawsze przysługiwało odwołanie do organów wyższej instancji, w tym przypadku do Walnego Zgromadzenia, ale skreślenie stawało się faktem.
W myśl nowych przepisów Zarząd Koła musi wysłać wezwanie, koniecznie za potwierdzeniem odbioru, w którym również należy wskazać termin zapłaty, ale nie może on być krótszy niż 14 dni. To jest duża zmiana w tym punkcie.
Wykluczenie członka z koła mogło dokonać wcześniej tylko Walne Zgromadzenie. Teraz nowy Statut PZŁ daje takie kompetencje również Zarządowi Koła. W przypadku skreślenia członka z listy koła mieliśmy do czynienia z zaległościami płatniczymi, tak w przypadku wykluczenia członka z koła mamy już dość „szeroki wachlarz” powodów:
- nieprzestrzeganie uchwał organów koła;
- nieusprawiedliwione uchylanie się od wykonywania obowiązków nałożonych przez uprawnione organy koła;
- rażące naruszanie zasad etyki lub dobrych obyczajów.
Członkowi koła przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia, a Zarząd Koła ma obowiązek umieścić punkt dotyczący odwołania w Projekcie porządku obrad najbliższego Walnego Zgromadzenia.
Wykluczenie członka z koła przez Zarząd Koła, na podstawie par.32, ust.1, ppkt.2, „nieusprawiedliwione uchylanie się od wykonywania obowiązków nałożonych przez uprawnione organy koła”; jest moim zdaniem nie do końca precyzyjny i zrozumiały. Jak należy go interpretować treść tego zapisu? Daje to nieograniczone kompetencje Zarządu. Punkt ten powinien być skreślony lub precyzyjnie określony.
Nie wszystko da się precyzyjnie określić. Moim zdaniem zapis jest bardzo dobry, bo zwróć uwagę na to, że odwołać się przecież można, a wniesienie takiego odwołania sprawia, że dana uchwała o wykluczeniu nie może się uprawomocnić. Jeżeli WZ będzie innego zdania to „obroni” danego członka.
Uporczywe uchylanie się – może to być np. brak uczestnictwa w WZ przez co notorycznie nie można osiągnąć wymaganego kworum. W tej chwili ZK będzie miał narzędzie poważne do dyscyplinowania chociażby do tego jednego obowiązku.
Do Gusek
Obecność na WZ nie jest obowiązkiem a prawem i ZK nie może karać za nieobecność.U nas w Kole już to przerabialiśmy.
Witam,
Mam pytanie na gruncie praktyki nowego statutu, zarząd koła chce podjąć uchwałę co do usunięcia z koła członka koła będącego członkiem zarządu za brak realizowania uchwał organu podjętych w stosunku do jego. Czy zarząd koła może podjąć taką uchwałę do członka zarządu czy musi zrobić to w pierwszej instancji np WZ czy łowczy okręgowy. Wątpliwość zrodziła się po rozmowie z prawnikiem będący sędzia łowieckim. Proszę o wasze opinie.